26
جولای

بایدها و نبایدها، در نورپردازی نما ساختمان

در این مقاله سعی براین داشتیم تا تعدادی از مهم‌ترین باید ها و نباید های اجرای نورپردازی در نما ساختمان را ذکر کنیم که بکارگیری آن‌ها به شما را در فرآیند نورپردازی ساختمان یاری می نماید. 

  •   قبل از انجام پروژه نورپردازی، هدف‌گذاری کنید

نور‌پردازی نمای ساختمان نیز مانند هر کار دیگر باید با هدف مشخصی صورت گیرد. برای مثال باید بررسی کنید که آیا می‌ خواهید نورپردازی را صرفا برای زیبایی بیشتر انجام دهید و یا  تصمیم دارید تا با استفاده از آن عناصر نما را برجسته ‌تر نمایش‌ داده و بیشتر در معرض دید قرار دهید. از طرفی دیگر باید در نظر داشته باشید که هدف شما روشن‌ نمودن کل نما است یا تمایل دارید که تنها بخش مشخصی از آن را نورپردازی کنید. بنابراین قبل از هرگونه اقدام برای نورپردازی نما، هدف خود را  دقیقا از نورپردازی و سبک مورد نظرتان مشخص نمایید.

  • به نور و ویژگی‌های مرتبط به آن توجه کنید

اگر دقت کرده باشید نورپردازی برخی از ساختمان ‌ها به شکلی است که در شب چشم بیننده را اذیت می‌کند. در واقع مهم‌ترین نکته ‌ای که باید در طی نورپردازی نمای ساختمان به آن توجه داشته باشید، شدت، جهت و رنگ نور است.

  • رنگ نور

رنگ نورپردازی نمای ساختمان باید با رنگ مصالح به کار رفته در آن تناسب داشته باشد. البته به این معنا نیست که دقیقا همرنگ باشند بلکه باید در یک طیف رنگی قرار داشته باشند و با قرارگیری در کنار یکدیگر، زیبا، متناسب و یکپارچه بنظر برسند. برای نورپردازی نمای ساختمان‌ ها بیشتر از نورهای آبی یا سفید استفاده می‌شود زیرا با اکثر رنگ‌ ها تناسب و هارمونی دارند و موجب زیبایی بصری ساختمان می‌شوند.

  • شدت نور

شدت نور اگر کم باشد باعث کم ‌جلوه بودن نما و اگر زیاد باشد علاوه بر ایجاد آلودگی نوری، موجب نمایان‌ شدن عیب و ایرادهای نمای ساختمان می‌شود. در نتیجه بهتر است از نورهایی استفاده شود که شدت متعادلی دارند. شدت نور متعادل، جلوه ساختمان را حفظ می‌کند و زیبایی خوشایندی را به آن می ‌بخشد. همچنین شدت این نورها باعث آزار رهگذران نمی‌ شوند و برای ساکنین نیز ساختمان تکراری و خسته‌ کننده نخواهند شد.

  • جهت نور

یکی از مهم‌ترین مسائل در نورپردازی، تعیین جهت نور است. جهت نورپردازی باید به شکلی باشد که نور به داخل ساختمان نباشد. تابیدن نور نما به داخل واحدهای مسکونی علاوه بر اینکه مشکل اختلال نور را به وجود می‌آورد، به شدت باعث آزار ساکنین می‌شود. همانطور که گفته شد جهت نور باید به شکلی باشد که با تابیده ‌شدن نور به قسمت‌ های برجسته ساختمان، سایه ‌ای بر روی قسمت ‌های دیگر آن ایجاد نشوند زیرا این موضوع به زیبایی ساختمان آسیب زیادی وارد می‌کند. به عنوان آخرین نکته در مورد جهت نور، لازم است بدانید که نورپردازی باید به شکلی صورت بگیرد که منبع نور مشخص نباشد و افرادی که به ساختمان نگاه می‌کنند نوری یکپارچه را در تمامی بخش‌های آن مشاهده کنند.

  • سبک نورپردازی نمای ساختمان خود را انتخاب کنید

نورپردازی به شکل ‌ها و روش‌ های مختلفی صورت می‌گیرد که نمی ‌توان هیچ‌ کدام را به عنوان بهترین روش انتخاب کرد. شما باید با در نظر گرفتن شرایط خاص ساختمان خود و کمک‌ گرفتن از شرکت ‌های فعال در این زمینه و همچنین بر اساس علاقه مشترک ساکنین، سبکی را برای نورپردازی نمای ساختمان انتخاب کنید. در ادامه تعدادی از مطرح ‌ترین سبک‌ های نورپردازی نما را بررسی می‌کنیم:

نورپردازی خشن

از این سبک برای نشان‌ دادن بافت‌ های کوچک، سطوح و همچنین عناصر معماری در نمای ساختمان‌ ها استفاده می‌شود. برای مثال اگر در معماری پنجره‌ های ساختمان المان‌ های خاص و زیبایی وجود داشته باشد، با استفاده از نورپردازی خشن می‌توان جلوه‌ آن‌ها را تا چندین برابر افزایش داد. در این روش از نورپردازی نمی‌توان سطح گسترده‌ای از نما را نورانی کرد زیرا ابزارها و تجهیزات نورپردازی، بر روی همان بخش‌ ها و سازه‌ هایی که قرار است بیشتر مورد توجه قرار بگیرند، نصب می ‌شوند و به دلیل موقعیت مکانی خاص، توانایی نورانی‌کردن همه قسمت ‌های نما را ندارند. بنابراین بهتر است حین هدف‌گذاری و طراحی نقشه اولیه ساختمان، مشخص کنید که کدام بخش ‌ها باید روشن و در معرض توجه یا تاریک و پنهان باشند.

نورپردازی یکدست

اگر می‌خواهید تمام سطح ساختمان یکدست و بدون پستی و بلندی بنظر برسد، این نوع نورپردازی مناسبت ‌ترین گزینه برای شما خواهد بود. نورپردازی یکدست و یکپارچه، معمولا از یک نقطه در مجاورت نمای ساختمان، انجام می‌شود. در این روش می‌توان سطح وسیعی از نما را به شکلی کاملا یکنواخت، روشن کرد. یکی دیگر از مزایای این روش این است که می‌توانید هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید و اهمیتی ندارد که ساختمان شما اکنون در حال ساخت باشد یا اینکه سال‌ ها از ساخت آن گذشته باشد زیرا نیازی به سیم‌ کشی و تعبیه ابزار خاصی ندارید.

نورپردازی از داخل و خارج

در روش نورپردازی از داخل و خارج که جذاب‌ ترین روش‌ برای ساختمان‌ های مسکونی است، از عناصر موجود در نمای خارجی ساختمان استفاده می‌شود (پنجره، نرده بالکن و…) برای اتصال چراغ‌ ها، فیبرهای نوری یا لامپ ‌های نئونی استفاده می‌ شود تا طول و حجم ساختمان جلوه و اندازه بیشتری پیدا کند. شیوه کار به این صورت است که چراغ ‌های مدنظر در زیر طاقی پنجره‌ ها و سایر خطوط عمودی و افقی ساختمان نصب می‌شوند و نورپردازی نما را انجام می‌دهند. این روش نورپردازی نما، ساختمان را چشمگیر و جذاب جلوه می‌دهد و به زیبایی بیشتر آن کمک می‌کند. نکته مهم در این روش این است که برای برجسته ‌کردن نمای بیرونی ساختمان ‌های مسکونی، به هیچ عنوان نباید منابع نور را در زیر پنجره ‌ها قرار داد زیرا توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند.

نورپردازی تاکیدی یا منطقه‌ ای

استفاده از این روش نورپردازی باعث می‌شود تصویری ماندگار از نمای ساختمان در ذهن بیننده ثبت شود. پنجره‌ ها، ستون ‌ها و بالکن ‌ها مناسب‌ ترین مناطقی هستند که در این روش از نورپردازی می‌توانند مورد تاکید و توجه قرار بگیرند. همچنین این نقاط تاکیدی هارمونی کلی بنا را به نمایش در می‌آورند. برای مثال، تاکید نور بر روی ستون‌ های ساختمان، بلندی و استحکام بنا را به مخاطب القا می‌کند.

مواردی که در نورپردازی نما نباید انجام داد

  • فراموش کردن جزئیات

نورپردازی ساختمان فرآیندی است که در آن حتی کوچک‌ ترین جزئیات هم می‌توانند نقش تعیین‌کننده ‌ای را ایفا کنند. این جزییات معمولا فراموش می‌‌شوند در حالی که اگر به آن‌ها توجه شود، می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در نتیجه نهایی داشته باشند. برای مثال یکی از همین جزئیات فضاهای کوچکی بر روی نمای ساختمان هستند که می‌توانند به کمک نورپردازی صحیح و اصولی برجسته شوند و مورد توجه قرار بگیرند. این کار باعث هماهنگی تصویر کلی ساختمان می‌شود. بنابراین توجه به جزئیات را فراموش نکنید تا در نهایت به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

  • تنوع بیش از حد در نورپردازی

یکی از نکاتی بسیار مهم که معمولا فراموش می‌شود، حفظ سبک نورپردازی است. حتما تا به حال با ساختمان ‌هایی رو برو شده ‌اید که نورپردازی آن‌ ها بسیار شلوغ و به شکلی بسیار غیر اصولی انجام شده است. بسیار مهم است که سبک خاصی از نورپردازی را در ابتدا انتخاب و تا پایان کار آن را حفظ کنیم و از نورپردازی ‌های شلوغ  استفاده نکنیم. انتخاب یک سبک خاص به شما کمک می‌کند تا بتوانید انتخاب‌ های خود را محدود کنید و در نهایت کار ساده‌ تری را برای انتخاب در پیش داشته باشید.

  • استفاده از چراغ‌ های خورشیدی

تجهیزات نورپردازی که از نور خورشید استفاده می‌کنند، چندان موثر نیستند. عملکرد این تجهیزات به آب و هوا وابسته است و معمولا گنجایش زیادی برای ذخیره‌ ی انرژی ندارند تا بتوانند در نبود نور آفتاب، شدت نور را ثابت نگه دارند. چراغ ‌های خورشیدی برای نورپردازی دکوراتیو مناسب‌ تر هستند. بنابراین سیستمی را برای نورپردازی انتخاب کنید که برق کافی را به نورپردازی خارج از ساختمان برساند. به این شکل می‌توانید خیال خود را از بابت عملکرد صحیح چراغ ‌ها، راحت کنید.

در پایان به یاد داشته باشید که بهتر است قبل از انجام هر کاری، یک شرکت فعال، متخصص و مطمئن در این زمینه را پیدا کنید و در طول پروژه نورپردازی نیز به نکات بالا توجه فرمایید.