12
آگوست

تفاوت پلان ویلا با پلان های مسکونی شهری در چیست؟

طراحی پلان ویلا فرآیندی است که متاثر از فرم حجم، خواست های فضایی پروژه، ویژگی های طبیعی سایت و محدودیت ها و پتانسیل های موجود فضای در دسترس می باشد. در غالب اوقات پلان و حجم ویلا توامان شکل می گیرند و در همین حین طراحی نما ویلا نیز با آنها ادغام می شود. که در هنگام اتوود زدن احجام با ترکیب بندی های مختلف، باید جایگیری فضاهای مورد نیاز را نیز در نظر گرفت. این در حالیست که پلان های مسکونی شهری بیشتر تابع قوانین وضوابط شهرداری می باشند.

  • خانه های مسکونی شهری و آپارتمان ها در فضاهای پر تراکم و محدود شهری قرار دارند. از این رو دارای محدودیت در ایجاد بازشو و نورگیری در جهات مختلف می باشند. اما یک پلان ویلایی می تواند بازشوهایی را در تمام وجوه داشته باشد فارق از مسئله مشرفیت.
  • همچنین در ویلاها طراحی پلان ویلایی دوبلکس بسیار محبوب است زیرا واحد سکونتی معمولا در دو طبقه تعریف می شود. این در حالیست که این امکان معمولا در پلان های خانه های ویلایی و یا پنت هاوس ها در پلان های مسکونی شهری وجود دارد.
  • تفاوت دیگر، طراحی فضاهایی نیمه باز مانند ایوان و  تراس در ابعاد وسیع و قابل توجه در ویلا می باشد. طراحی این فضاها بر سیرکولاسیون و ارتباطات و نقشه ویلا تاثیر گذار است.
  • در بسیاری موارد خطوط اصلی پلان در ویلا تا محوطه سازی نیز امتداد می یابد، این در حالیست که پلان های مسکونی شهری در چهارچوب مشخص طراحی میگردند.
  • در پلان آپارتمان ها فضاهای ضروری سکونت در مرکز توجه هستند اما در طراحی خانه های ویلایی  فضاهای تفریحی و ورزشی اهمیت بسیار دارند.